MENÜ
Hörcsögök és Tengerimalacok
(aképet nem tudtam módositani remélem nem baj)

A hörcsögökért és a tengerimalacokért mindent
Hörcsögökfajták

Szíriai aranyhörcsög (Mesocricetus a. auratus)

Származásuk

Származási helyük az egykori Palesztina, de ott ma már csak elvétve fordulnak elõ. 1930-ban Aleppo környékén Aharoni zoológus professzornak sikerült néhány példányt befognia, majd ezekkel hozta létre tenyészetét a jeruzsálemi egyetemen. Két évtizeddel késõbb, (az 1950-es években) már Európába is kerülhetett néhány példány, amelyek aztán itt tovább szaporodtak és egyre több és több emberhez eljutottak. Ma már se szeri, se száma az aranyhörcsögöknek. Mivel jellegét tekintve sivatagi állat, ezért a meleget nemcsak kedveli, de igényli is! A szobahõmérséklet megfelelõ számukra.

Ismertetõ

A nemek megkülönböztetése (a kifejlett állatokon) nem nehéz. Már a testalkatból következtethetni lehet rá. A hímek lényegesen karcsúbbak, mint a nõstények. A hímek testének hátsó része tompa csúcsban végzõdik, itt helyezkednek el ugyanis jellegzetes zsírpárnáik. A nõstények érthetõen teltebbek és zömökebbek. A biztos meghatározás (különösen a fiatalokon) az ivarszervek megtekintésével lehetséges. A nõstények végbélnyílása és ivarnyílása meglehetõsen közel van egymáshoz. Ha viszont ez a távolság nagy, akkor hímmel van dolgunk. Kedvezõ körülmények között akár 3 évig mis elélnek, de a többség átlag életkora 1,5-2 évre tehetõ. Ez azzal magyarázható, hogy elég gyors az anyagcseréjük.

Közismert, hogy a legtöbb állat szereti a napfényt, ezzel szemben a hörcsögök kifejezetten kerülik a világosságot. Ennek egyszerû a magyarázata, õshazájukban a nappalt föld alatti üregeikben töltik. Vigyázzunk, állatainkat ne tegyük ki közvetlen napfénynek, inkább a szoba árnyékosabb részében helyezzük el. Ha ezt a tanácsot nem fogadjuk el, kisállatunk nyugtalanná, kimerültté válhat, sõt, akár el is pusztulhat!

Ha esetleg kiszabadulnak terráriumukból, a lakás bútoraiban nem tesznek kárt, viszont a függönyöket, szõnyegeket megrághatják, körmeikkel a szálat kihúzhatják. Leghelyesebb a kiszökött példányokat összeszedni és visszavinni saját lakosztályukba. Ezt az õ érdekük is megkívánja, hiszen így kizárt, hogy valamelyikre véletlenül rálépjünk, aminek rendszerint pusztulás a vége!

Táplálkozásuk

Reggel és este tápláljuk állatainkat. Napközben ugyanis többnyire alszanak, és ilyenkor ne kell zavarni õket. Az egyedülálló hörcsögöket naponta egyszer elég etetni, mert ilyenkor nem kell attól tartani, hogy a többiek eleszik elõle az eleséget. Táplálékukat azonos idõben és azonos mennyiségben adagolni. A fölösleget elraktározzák, ennek nagy elõnye, hogy a gondozó néhány napra egyedül hagyhatja az állatot. A penészedõ eleséget mindig el kell távolítani!

A rozst kivéve valamennyi szemes takarmányt (búzát, árpát, zabot, kukoricát), napraforgó és tökmagot, mogyorót, mandulát, diót, mazsolát, datolyát szívesen elfogyasztják. A száraz kenyeret nagyon szeretik, ami segíti az állandóan növekedõ metszõfogak szükséges koptatását. Száraz eleséget kifejlett állatnak napi 15-20 g-ot adjunk.
Zöldség és gyümölcsfélék: a hagyma, citrom, retek kivételével mindent megesznek. Ezekbõl a táplálékokból napi 40-50 g-ot adjunk a kifejlett állatnak. A száraz eleséget este, a zöldségeket, gyümölcsöket inkább reggel adjuk állatainknak.

Étrendjük változatossá tétele érdekében hetente adjunk zöld füvet, lucernát, vörösherét, télen pedig nyers káposztát, üvegházi zöld salátát, sárgarépát, marharépát, zellert is.
Fehérjeszükségletük miatt hetente egy-egy bogarat, lisztkukacot, földigilisztát is adjunk hörcsögünknek. Sivatagi állatok lévén, vizet nem igényelnek, zöld növényekkel fedezik vízszükségletüket.

Tenyésztésük

Hamar (mindössze 6-8 hét múltán) ivaréretté válnak. Tenyésztésre 5-6 állatot ajánlatos beszerezni. Célszerû úgynevezett poligám tenyészetet létesíteni, ami annyit jelent, hogy 3-4 nõstényhez 1 hímet rakunk, míg egy további hímet tartalékolunk. A nõstények lehetnek testvérek is, de a hímek más vérvonalhoz tartozzanak. Fontos az is, hogy csak olyan állatok kerüljenek szaporításra, amelyekrõl eleve tudjuk, hogy sok utódot hoznak a világra. Ha a csoportban elõfordulna civakodás, durvaság, a kezdeményezõ állatot, haladéktalanul távolítsuk el. A nõstények párzási hajlama 4 napig tart, majd 7 nap elteltével megismétlõdik. Ha a nõstényeket 10-12 napon keresztül együtt tartjuk a hímmel, kétszer nyílik lehetõség az üzekedésre, párzásra. Mivel a hím szívesen párzik, feltételezhetõ, hogy ennyi idõ alatt az összes nõstény sikeresen megtermékenyül. A vemhesség 16-18 napig, vagyis nagyon rövid ideig tart. A vemhes nõstények közelébõl a hímeket célszerû eltávolítani. A hímre is ráfér ugyanis 4-5 napos pihenés. Ezt követõen újból beállítható fedezésre. Elõfordulhat, hogy valamelyik nõstény nem termékenyül meg, az ilyet vissza kell helyezni a következõ tenyész csoportba. Az üresen maradt állatot helyes festékkel vagy szõrkurtítással megjelölni, hogy késõbb kétséget kizáróan ellenõrizhessük termékenységét, avagy meddõségét. A sikeres párzáson túljutott nõstények testén már néhány nap elteltével észrevehetõ a vemhesség. A várandós anyákat ajánlatos különválasztani és mindegyiknek - külön-külön, egy-egy 10x10x10cm méretû, továbbá 5 cm átmérõjû lyukkal, kapuval ellátott, felnyitható fedelû fadobozt, odút készíteni, amelyet belülrõl béleljünk ki száraz fûvel, kenderkóccal vagy papírcsíkokkal. 16-18 napi vemhesség után, rendszerint éjjel, vagy kora hajnali órákban fialnak. Az újszülöttek csupaszok és vakok. Számuk 4-12 között változik. Azokat a nõstényeket, amelyek rendszeresen hatnál kevesebb utódot hoznak a világra, zárjuk ki a további tenyésztésbõl. Az ilyen állatok ugyanis (legalábbis a nagyobb tenyészetekben) nem tarthatók nyereségesen. Persze ott, ahol csak néhány állat van, és a gazdaságosság nem elsõrendû szempont, a kevésbé szapora állatok is megtûrhetõk és tarthatók.

Az anyaállatok a fialás utáni elsõ napokban csak rövid idõre és ritkán hagyják el az odút. Ha eközben valamelyik apróság kimászna, az anyjuk rögtön visszaviszi õket a többi közé. Az ellést követõ idõben a szoptatós anyáknak ajánlatos a szokványos és késõbb ismertetésre kerülõ eleségen kívül tejben fõzött zabpelyhet is adni. Ettõl ugyanis hamar erõre kapnak és tejük is várhatóan több lesz. Mind az újszülötteket, mind az anyákat kímélni kell gyakori szemrevételezéstõl, fogdosástól, zaklatástól. Nyolc nap elteltével azonban már bátran felnyithatjuk az odú tetejét és megnézhetjük a kis családot. Elõ fordulhat. Hogy az otthonos kis fészekben elpusztult vagy életképtelen, netán sérült állatot találunk. Az ilyeneket távolítsuk el, és bármennyire is fájó, irtsuk ki. Fialás után két hétig ne nyúljunk az odú belsõ berendezéséhez. Ez idõ után azonban késlekedés nélkül tisztítsuk ki, és helyezzünk be új almot. A fiatalok 3 hétig szopnak, de már a 15. naptól kezdve rendszeresen kijárnak az odúból, hogy lassan hozzászokjanak az önálló táplálkozáshoz. A harmadik és a negyedik hét között ajánlatos szétválasztani a különbözõ nemû fiatalokat, majd valamennyit távolítsuk el anyjuk közelébõl, hogy ily módon elkerüljük a túl korai, idõ elõtti fedezéseket. Leválasztás után az anyaállatokat, a hímekhez hasonlóan, ajánlatos 4-6 napig pihentetni, hogy a szülés és a szoptatás után szervezetük újjáépüljön, regenerálódjon.

A felcseperedõ apróságok aránylag hamar és könnyen átszoknak az anyatejrõl a kifejlett állatok takarmányára, és eközben szemlátomást gyarapodnak. Amint elérik a hathetes kort, már kiválaszthatók a továbbtenyésztésre alkalmas egyedek, amelyek két hónap eltelte után pároztathatóak elõször. A szíriai aranyhörcsögök már 8 hetes koruk elõtt is ivarérettek, de helyes, ha kivárjuk a két hónapos kort. Csak ebben az esetben számíthatunk ugyanis egészséges és megfelelõ számú tódra.

Az anyákat a hetedik ellés után, ez rendszerint egyéves korukra következik be, ajánlatos kiselejtezni, mert a további szaporításuk már nem kifizetõdõ. Egy év után a hímek felfedezõkedve is csökken, ezért ezeket is célszerû kivonni a tenyésztésbõl.

 

Roborovszki hörcsög (Phopodus roborovskii)

Származása

Meglehetõsen távolról, Oroszország Kínával és Mongóliával határos területérõl került Európába, majd hozzánk is. Eredeti lelõhelyén fõleg a sztyeppes, félsivatagos területeken él.

Ismertetõ

Népszerûsége annak tudható be, hogy még a hörcsögök közt is õk fejlõdnek a legkisebbre, testhosszúsága maximum 7,5-9,2 cm, a farokhossza csupán 0,8-1,1 cm. Ezért minihörcsögnek számítanak.
Szemük és fülük a testükhöz viszonyítva nagyok és feltûnõek. Hátukat zsemlebarna, torkukat és hasukat fehér, nagyon finom tapintású szõrzet borítja. Ezzel a felszereléssel még a mínusz 15C fokot is túlélik. Származási helyükön föld alatti kotorékokban élnek, amelyek 30-50 cm-re van a földfelszíntõl, és két kijáratuk van.


Májustól szeptember végéig szaporodnak. A nõstények 20-22 napig vemhesek. Egy-egy fialáskor 3-9 utódot hoznak a világra. Az átlagos alomszám 5-6 egyed.

Méretük miatt terráriumi elhelyezésük igen szerény. Egy párnak elég 6-8 négyzetdeciméternyi alapterület.Talaja lehet finom faforgács, fûrészpor. Odút célszerû elhelyezni, gondolván esetleges szaporodásukra. Ennek akkorának kell lennie, hogy a nõstény és kicsinyei majd elférjenek benne.

Nehezen szelídülnek, még a fiatal példányok is gyanakvók, félénkek. Nem nagyon kedvelik, ha kézbe veszik õket, nyugtalanná válnak, és minden áron szökni próbálnak. Annak ellenére, hogy ilyen tartózkodóak, nem harapósak!

Táplálkozásuk

Köles, búza, napraforgómag, dió, mogyoró, zöld növények (zöldségek, gyümölcsök), aszalt gyümik, csipetnyi túró, sajt, egy-egy lisztkukac, szöcske, tücsök.


 

Kínai csíkos hörcsög (Cricetulus barabensis)

Származásuk

Nevük nem teljesen fedi származási helyüket, mert nemcsak Kínában, hanem a Bajkál-tó környékén, Kazahsztánban és a Cserszkij - és Borcsovocsnij-hegységben is elõfordulnak.

Ismertetõ

A kifejlett állatok testhossza mindössze 82-126 mm, farkuk 20-33 mm. Testük felsõ része világosbarna, zsemlesárga, ezzel szemben testük alsó része fehér. Eredeti lelõhelyükön nem kedvelik õket a mezõgazdák, mert ha az egyedszám nagy, akkor komoly veszteséget okozhat a gabonafélékben. Mint a hörcsögökre jellemzõ, ez a faj is inkább az esti órákban ébrednek. Lényegesen lustább állatok, mint a szíriai aranyhörcsög. 20-22 napig vemhesek. Márciustól szeptemberig szaporodnak, egyszerre 4-5 utódot hoznak a világra.

Táplálkozásuk

Fõként magvakkal, gabonamagvakkal, füvekkel táplálkozik, néha megeszik egy-egy rovart.
Kiválóan megfelel a magkeverék (fénymag, köles, búza, lenmag), kevés zöld saláta, felaprított alma, sárgarépa, kevés túró, sajt, keksz, száraz kenyér, egy-egy lisztkukac. Nyáron és õsszel néhány sáska, szöcske is szerepelhet az étlapon.

Tartásuk

Férõhelyük csekély, 2-3 állatnak tökéletesen megfelel egy 30x20 cm alapterületû törpe terrárium, néhány búvóhellyel, például száraz fagyökérrel. A terrárium aljára szórjunk finom faforgácsot.

Campbell hörcsög (P.s. cambelli)

Ez a faj a Dzsungáriai törpe hörcsög alfaja. Gyakran tartott faj, viszont sokkal harapósabb az összes többi hörcsögfajnál! Félalbínó változata ismert, ami annyiban nyilvánul meg, hogy piros a szeme. Valószínûsítették, hogy nem lát jól, ezzel magyarázható, hogy bizalmatlanul fordul mindenhez és mindenkihez, még akkor is, ha például egy emberi kéz szeretné megérinteni.

Hörcsög (Cricetus cricetus)

Származásuk

Közép-Európa legközönségesebb rágcsálói. Nálunk is jelen vannak, például az Alföld egyes vidékein.

Ismertetõ

Arnylag nagy testûek, orruktól a farok végéig 24-28 cm, külön a farka 3-6 cm. Tömegük eléri a 250-300 grammot. Fejük világosbarna, néhány sötétebb sávval, hátuk barna, hasuk mélyfekete. Évente 2x-3x szaporodnak.Vemhességi idejük 19-20 nap. Egy-egy nõstény 8-10 kölyköt hoz a világra. A kicsik zárt szemhéjjal, és csupaszon jönnek a világra, de két hét múlva, mire szemük kinyílik, addigra már finom prém borítja testüket. Terráriumban tartásra nem ajánlják, mert nagyon ellenségesek. Hátsó lábukra támaszkodva vicsorogva mutatják nagy metszõfogaikat, esetleg nagy ugrásokkal támadják meg ellenfelüket, és ahol érik, harapják azt. A fiatal, néhány hetes példányok még talán szelídíthetõek, de sose bízzunk meg bennük teljesen, éppen ezért inkább csak vastag bõrkesztyûben nyúljunk hozzájuk!

Tartásuk

Egy állatnak fél négyzetméter alapterületû terrárium megfelel. Búvóhelyként egy üreges, odvas fadarabot, vagy egy bozontos gyökérnyalábot alkalmazhatunk. A terrárium aljára helyezzünk finom faforgácsot vagy pormentes tõzeget.

Táplálkozásuk

A gabonamagvak mellett megeszik a friss zöld növényeket, gyümölcsöket, gilisztákat, csigákat, rovarokat, és azok lárváit is. Táplálásukra a búza, a kukorica, a zabpehely, a zöld fû, a here, a lucerna, az érett és azalt gyümölcs, a földigiliszta, a cserebogár és annak pajorja, a lisztkukac, a csiga az ehetõ gomba, a sajtdarabkák, a szárazkenyér megfelel, de ne feledjük, ezeket mind vegyesen adagoljuk!

 

Asztali nézet